12.05.2024 00:58:17 / Okunma Sayısı: 95

Polat Alemdar’ın gerçek hayattaki karşılığı Elazığlı Zülfü Canpolat

Kurtlar Vadisi’nin baş kahramanı Polat Alemdar, seyirciler tarafından bugüne kadar Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı ile özdeşleştirildi. Ancak gerçeğin böyle olmadığı ortaya çıktı. Dizinin gerçek hayattaki kahramanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun Ülkü Ocakları Genel Başkanı olduğu dönemde, Elazığ Ülkü Ocakları Başkanı olan Zülfü Canpolat’tan başkası değil.

 

Almanya’da Nizam-ı Alem Federasyonu kurucu genel başkanlığı da yapan Canpolat’ın çarpıcı hayat öyküsü Kurtlar Vadisi dizisini ortaya çıkardı. Vadinin mimarının soyadı, yapımcı Raci Şaşmaz tarafından dizinin baş kahramanına verildi.

 

Deli Yürek ve Narkoterör projelerinde de hayat hikayesinden yararlanılan Zülfü Canpolat’ın Elazığ’dan Kurtlar Vadisi’nin mimarı olmaya uzanan öyküsü, şair ve yazar Sadık Yalsızuçanlar tarafından kitaplaştırıldı. ‘Canpolat – Sonunu düşünen kahraman olamaz’ ssıloganıyla Timaş yayınlarından çıkan kitapta, Kurlar Vadisi dizi ve yakın tarihimize ilişkin yeni bilgiler yer alıyor.

 

KURTLAR VADİSİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

 

Canpolat, kitapta yer alan söyleşide Kurtlar Vadisi dizisinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor:

 

“Kurtlar Vadisi Raci Bey’in projesiydi ve onun kafasında zaten oluşmuştu. Biz Cannes’da iken Osman Sınav’la tartışıyorduk. Acaba Deli Yürek’in reytingini yakalayacak bir dizi yakalayabilir miyiz? diye düşünüyorduk. Ben yapabiliriz hocam dedim. Siz Deliyürek’le bir halk kahramanı oluşturdunuz, bir de devlet kahramanı yapalım. Gizli bir kahraman… Mafyanın, çetelerin içine girecek, savaşacak. Devletin ne kadar güçlü olduğunu, ne kadar iyi çalıştığını halka anlatacak. Sonunda bu mafyayı imha edecek…

 

"BODRUM’DA BİR OTELDE KASEDE OKUDUM"

Dönünce Raci Bey’le ve Ömer Lütfü Bey’le konuşmuşlar. Kendisi beni davet etti. Bodrum’da mütevazi bir otelde kaldık. Bir dostunun oteliydi. Esasları, omurgayı oluşturacak şekilde 8-9 tane kasete okuma yaptım. Sonra birinci bölümün senaryosu ortaya çıktı. …55. bölüme kadar beraberdik…”

 

 

DİYANET’TEN KURTLAR VADİSİNE TAKDİRNAME

“Kurtlar Vadisi Ömer Baba karakteriyle Türk sinemasında yeni bir imam tipi oluşturdu. Malumunuz daha önce Yeşilçam’da Türk imamları takunyalı, çirkin sakallı, göbeğe yazı yazan, ırz düşmanı gibi takdim ediliyordu. Ömer Baba tipi ve Kurtlar Vadisi herşeyi değiştirdi. Allah razı olsun diyorum. Diyanet pek çok defa Pana Film’e teşekkür ve takdirname gönderdi.”

 

HOLLYWOOD TEHDİT ETTİ

Kurtlar Vadisi Irak filminin dağıtımında Fransa’da sorun yaşadık. Almanya’da bir sinema zinciri 15 günden sonra, “Filmi yayınlamayacağım” dedi. Hollywood’daki birkaç dağıtım şirketi, “Filmi kaldırmazsanız, size bir daha Amerikan filmi vermeyiz” diye tehdit etmiş. Fransa’da üç tane ana dağıtım firması vardı, üçü de Yahudi’ydi. Hiçbiri filmi dağıtmak istemedi. “Hollywood’dan bize emir versinler, dağıtalım” dediler. Fransa’da şahsi sinemalarda gösterdik.”

 

Canpolat olarak da bilinen Polat Alemdar’ın isim babası Zülfü Canpolat. Elazığlı kahraman, Abdulhey karakterinin de isim babası. Dizide Abdulhey kod ismiyle rol kesen karakterin derin devletteki adı Zülfü. 

 

Kasım 2009

 

0 Yorum Yapılmış

Habere Yorum Yap

İlgili Haberler
Neafoni haber / 12.05.2024 23:30:07
Murtaza Dayanç kimdir?
Neafoni haber / 12.05.2024 23:41:02
Abdullah Cemil Can kimdir?
Neafoni haber / 13.05.2024 00:00:53
Ramazan Kurtyemez kimdir?
Neafoni haber / 12.05.2024 22:18:02
Hasan Ali Kurt kimdir?

© Neafoni HABER. Tüm Hakları Saklıdır. Haberlerimiz Kaynak Gösterilerek Kullanılabilir